המבוך האקולוגי ככלי ייחודי להעצמת חשיבה יצירתית
כל מנהל או בעל עסק נדרש לפחות פעם אחת ביום "לחשוב מחוץ לקופסה" כדי להתמודד עם "דרך ללא מוצא". ביום-יום זה אולי קל להגיד וקשה לעשות, בעיקר כי אנחנו מקובעים בדרך החשיבה מסויימת או חוששים לעשות שינוי.
להגיד לעצמי שאני חייב "לחשוב אחרת" לבין לגרום לעצמי לחשוב אחרת הם שני דברים שונים לחלוטין – "המבוך האקולוגי הוא חוויה שמקשרת ביניהם, הוא לא עוד יום כיף או יום גיבוש במרכז הארץ.
כדי להניע לחדשנות יש לעשות שני דברים: לשנות צורת חשיבה ולשנות צורת התנהגות, והפעילות החוויתית במבוך מקיימת את שניהם בו בעת, היא אתגר בטבע (ODT) ומהווה תמונת מראה לחיים עצמם - הרבה מצבים בהם אנחנו נתקלים במבוי סתום או בצומת דרכים שמחייבים אותנו לקבל החלטה. לאורך הדרך אנחנו מתמודדים עם תסכול וקושי בהתמדה, ונדרשים לעבוד יחד ולהתמודד עם מכשולים.
אבל הפעם, הדרך בה ניגש לפתור בעיות שונה. השיטה הייחודית שפיתחתי משתמשת במבוכים ולבירינטים ככלי אימון להתפתחות, קבלת החלטות ולקיחת אחריות. היא יוצרת גיבוש ושיתוף פעולה למנהלים, חברות וארגונים ולמטרות חינוך.
יתכן והדבר ישמע מעט מוזר, אבל יצירתיות היא תכונה קמאית הקשורה להישרדות. אם לא היינו יודעים לפתור בעיות עם חומרים שנגישים לנו, או אם לא היינו מסוגלים לחשוב על דרכים פשוטות בכדי להשיג חומרים אחרים – ככל הנראה שלא היינו שורדים את הטבע. האדם הקדמון היה מסוגל לייצר כלי עץ, אבן ואפילו להשתמש באש לצרכיו השונים באמצעות חשיבה יצירתית – הוא הסתכל על אותם החומרים מזוית אחרת ויצר כלי שאיפשר לו דרכי פעולה חדשות.
אני מאמין שכל בני האדם נולדו עם יכולת יצירתית די דומה, אלא שעם השנים היא נחסמה או נשארה רדומה ויש צורך להעיר אותה. במתחם אנו מפעילים את שני צידי המח - במבוך אנו מופעלים על ידי צדו השמאלי של המוח ובלבירינט על ידי צדו הימני. זאת אחת הסיבות שהפלטפורמה מעבירה מסרים וחוויות מלמדות בצורה מיוחדת.מבוך חכם ומשמש כמראה לאופן החשיבה וההתנהגות
צורתם הייחודית והאופן בו צריך לעבור בהם, "מאלצת" אותנו להתבונן, לחפש ולחשוב אחרת - ולא כמו שאנחנו רגילים. אילו למעשה רגעי פיתוח חשיבה ויצירתיות ש"מופיעים פתאום" בלי שאנו כלל מודעים לכך. החוויה העוצמתית, ההנאה והגיבוש מאפשרים לנו להטמיע תובנות בזיכרון לטווח הארוך, כך שזוהי סדנת חדשנות - השינוי לא נשאר רק בגבולות המבוך. זוהי אחת הסיבות שהמתחם הוא אטרקציה למבוגרים, הוא שילוב של מעין חדר בריחה בטבע בו מחפשים את המטמון.
בחלק מהמתקנים ניתן לקבוצה חופש פעולה מוחלט. שבאופן לא אינטואיטיבי דווקא אותו החופש מייצר קשיים שבסיסם נובע מכמה גורמים: אישיותם של חברי הקבוצה, התקשורת הפנימית ביניהם, מי פעיל יותר, ומי "שולח" אחרים לבצע משימה.
במתקנים אחרים יש הוראות מאוד ברורות ואין לחרוג מהן. גם במקרה הזה נוצר קושי אבל מסוג אחר - כאן ניתן לראות מי מקפיד על הכללים, מי "מעגל פינות", ומי מקצר דרכים.
אין זה משנה אם מדובר בעבודה קבוצתית בכותלי המשרד או בהתמודדות עם קשיים ומכשולים חשיבתיים אחרים - חוזקה של קבוצה הוא כחוזק החולייה החלשה. בפעילויות השונות במתחם אנו רואים דברים רבים על התנהלות החוליות השונות, כמו למשל אם יש או אין מנהיג בקבוצה, ואם נותנים לו "לנווט" או שמפריעים לו. זהו ניתוח שלא ניתן להגיע אליו בסדנת מנהלים או ביום גיבוש או בחדר בריחה. כל התנהגות בשטח, בסופו של דבר, ניתן לתרגם לדפוסי עבודה ותקשורת בארגון, לכן לא פעם אני ממליץ לארגון להגיע לפעילות שלי עם היועץ הארגוני או להמשיך תהליך איתי - לתובנות שעולות ביום כזה קשה להגיע בסדנאות סגורות או במפגשים של אחד על אחד.
את התהליך המשתתפים מתחילם כבר ברגע בו הם יורדים מהרכבים וחווים את הטבע במלוא הדרו. המקום, שנמצא בתוך כפר הנוער 'עיינות', בנוי כיצירת אומנות שחומרי הגלם שלה הם צמחייה וחומרים בשימוש חוזר כחלק מהטמעה של תפיסה "ירוקה" וחשיבת "יש מאין".
חשיבה יצירתית כדרך החיים שלי
איציק מידן, מומחה לפיתוח יצירתיות וחדשנות, יזם ו- INNOVATOR ומי שהקים במו ידיו את "המבוך האקולוגי" היחיד מסוגו בישראל.
אני מומחה להוציא, לייצר, לבנות, ליזום, להפיק בכל מצב ומכל דבר ,בשימוש חוזר במשאבים.
בעל ניסיון עשיר של למעלה מ 35 שנה במגוון תפקידי ניהול, פיתוח ויזום כשכיר וכעצמאי.
מומחה לפיתוח חדשנות וחשיבה יצירתית, יזום רעיונות לעסקים תקועים הרוצים להתחדש.
יכולת החשיבה היוצאת דופן שלי בשילוב ידע רב תחומי, ניסיון רב שנים ויכולת ההפשטה וההדרכה, מאפשרים לי ליצר רעיונות חדשים פשוטים יעילים וזולים וללמד אחרים כיצד לעשות זאת תוך ניצול המשאבים הקיימים כפי שאני עושה זאת בעסק שלי בפועל.
הדבר הכי מאתגר אותי הוא צמד המילים "אי אפשר" וכך לאורך חיי בכל מקום שעבדתי בו ביצעתי שינוי מהפכני על בסיס שינוי קטן וכמעט ללא עלויות. כשהפכתי עצמאי השתמשתי בטכניקה הזו פעמים רבות כדי להקדים את המתחרים. זיהיתי שאני מאד אוהב ללמד אחרים אבל בדרכי ובצורה ייחודית, כך הקמתי את המבוך האקולוגי הפארק היחידי מסוגו בארץ (ויתכן גם בעולם), כך נכנסתי לאתרי תיירות ובצעתי בהם שינויים בזמן קצר (מיני ישראל, עיר המלכים, החוויה האולימפית ....) אני לומד את התחום ומאתגר אותו כבר שנים רבות, וכשאני רואה מסביבי בעלי עסקים רבים שלא מצליחים להזניק ולקיים את עסק חלומותיהם ליבי נחמץ, כאשר אני יודע שהם יצירתיים בדיוק כמוני אך הם לא רואים זאת, לא מאמינים בזה וחסרים להם כלים פשוטים כדי לשנות את חייהם.
לכן בניתי את הסדנא והקורס. הצלחתם הצלחתי!
כל בעל עסק הוא עולם ומלואו. כאדם שאוהב ללמוד ובמיוחד מאחרים, מכל בעל עסק כזה אוכל ללמוד על תחומו הוא.